Senátoři podpořili KORIDOR D8 v boji proti hluku, chtějí odklad sporného vládního nařízení

V Senátu proběhl v červnu kulatý stůl „Změkčení hlukových limitů nařízením vlády“, hlavním tématem bylo sporné vládní nařízení, které zvyšuje hlukové limity. Hrozí, že na mnoha místech republiky tak může nastat až dvacetinásobné navýšení dovoleného hluku. Přítomní senátoři a zástupci Svazu měst a obcí podpořili návrh na odklad nařízení a jeho přezkum.

KORIDOR D8 má další spojence v boji proti vládnímu nařízení, které od 1. července tohoto roku zvyšuje hlukové limity. Petici za odklad nařízení už podepsaly tisíce lidí, teď se do boje za odklad sporného nařízení vložili senátoři i Svaz měst a obcí.

Objevili jsme spoustu nejasností, jak v důvodové zprávě, tak v konečném znění nařízení vlády, kde se objevila úplně jiná čísla a jiné údaje, než bylo původně předloženo Svazu měst a obcí k připomínkování. Proto budu na předsednictvu Svazu měst a obcí žádat, aby Svaz prosazoval odložení platnosti tohoto nařízení,“ uvedl po jednání místopředseda Svazu měst a obcí ČR Zdeněk Pištora. Kulatý stůl svolala senátorka a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, i ona úpravu hlukových limitů kritizuje.

Je prokázáno, že nadměrný hluk může vést k poruchám spánku, negativním účinkům na kardiovaskulární a metabolický systém, způsobovat kognitivní poruchy a může vést až k rozvoji poruch v učení dětí. Odhaduje se, že hluk přispívá k asi 48 tisícům případů ischemické choroby ročně a také k tisíci předčasných úmrtí. Dosud nebyly předloženy žádné podklady, které by vyhodnocovaly dopady na zdraví nebo údajné zmiňované ušetření finančních nákladů. Studie Světové zdravotnické organizace i EU dokládají, že efektivita prostředků vydaných na ochranu zdraví se vždy násobně zhodnotí,“ uvedla v diskuzi místopředsedkyně Senátu.

U kulatého se sešli zástupci dotčených ministerstev, Státního zdravotního ústavu, Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, zástupci 150 obcí požadující odložení daného nařízení a dalších odborníků. Shodli se, že nařízení vlády je formulované nesrozumitelně. „U silnic a dálnic, pro které budou platit měkčí limity jako tzv. staré stavby, se výrazně prodlouží časový limit zařazení a nebude již platit od jejich zprovoznění, ale od momentu územního rozhodnutí. Limit pro staré stavby tak pravděpodobně pokryje až cca 80 procent dopravních staveb v ČR. Limit pro tzv. staré stavby (tedy stavby před rokem 2001) se sice o dva decibely zpřísňuje, bude ale již platit pro více staveb plošně a nevratně a nově se uplatní i na jakékoliv rozšíření či rekonstrukce těchto staveb,“ uvedl Senát ve své tiskové zprávě.

Mám radost, že jsme získali nové spojence, a že se k nám připojili jak senátoři, tak i Svaz měst a obcí. Zároveň máme příslib, že pokud vláda Petra Fialy odmítne příslušné nařízení odložit, skupina senátorů v čele s Jitkou Seitlovou je připravena podat návrh na zrušení tohoto usnesení, který by posuzoval Ústavní soud,“ dodal po jednání předseda spolku KORIDOR D8 Martin Klečka.

Další informace k boji proti hluku, včetně textu celé petice najdete zde: https://www.koridord8.cz/nase-temata/hluk/

Pro více informací kontaktujte Martina Klečku – předsedu spolku KORIDOR D8
[email protected]

Chcete zůstat v obraze?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru