REGIONÁLNÍ PLÁN Podřipsko

Motto: “Nemůžeme respektovat rozvoj hodnot, které dosud nebyly pojmenovány“.

Připravováno s podporou odborníku z FA ČVUT

Proč je REGIONÁLNÍ PLÁN důležitý?

Jedná se nutný mezičlánek pro doplnění chybějících podkladů mezi podrobností ZUR (1:100 000) a územními plány obcí (1:5000). Jde o způsob, jak REGION detailně multikriteriálně popsat (např. dopravně, urbanisticky, krajinářsky atd.) a jak participativně navrhnout v území eliminační + kompenzační opatření podporující udržitelný rozvoj dotčených lokalit.

Co je REGIONÁLNÍ PLÁN?

Je to komplexní pohled na území, který se skládá ze 2 koordinovaně realizovaných a participativně projednaných územních studií s různou podrobností detailu:

  • 1️⃣ Územní studie regionu Podřipsko (kraj) – zde jsou dominantně řešeny širší DOPRAVNĚ – URBANISTICKÉ (1:25 000) a KRAJINNÉ (1:5000) souvislosti v extravilánu obcí – tuto studii pořizuje příslušný kraj při aktivním zapojení obcí a jejich obyvatel – tzv. participaci
  • 2️⃣ Územní studie veřejných prostranství (jednotlivé obce) – zde jsou řešeny dominantně souvislosti v intravilánu obcí (1:500) – tuto studii iniciuje každá jednotlivá obec (včetně participace) a je to její volba ANO/NE – doporučení pro obce KD8 je ANO realizovat.

Graficky znázorněný princip REGIONÁLNÍHO PLÁNU:

Výhodnost REGIONÁLNÍHO PLÁNU nejen pro obce, obyvatele, zemědělce, ALE i stát ?

  • NYNÍ REAKTIVNÍ PŘÍSTUP (liniová inženýrská stavba zpracovaná jen dle podkladu ZÚR, EIA , DSP atd.): obce mohou jen velmi obtížně velkorysým a smysluplným způsobem korigovat, nebo hledat lepší způsoby řešení u záměrů jako je VRT, které je dalekosáhle přesahují. Cítí se být zahnány do kouta a svůj pohled na věc realizují většinou procesními restrikcemi, čímž dochází k prodlužování správních řízení/realizace stavby a navyšování investičních výdajů.
  • JAKO MOŽNÝ PROAKTIVNÍ PŘÍSTUP (Regionální/Krajinný plán): Pomáhá samosprávám proaktivně řešit daleko lépe vizi svého vlastního rozvoje, nabízí možnost jak inovativním způsobem řešit a zhodnocovat potenciál krajiny tak, aby dokázala daleko lépe odolávat aktuálním výzvám v 21.století jako jsou sucho, klimatické změny a podobně. REGIONÁLNÍ PLÁN v podobě participativně projednaných a registrovaných územních studií (1x krajská studie + popř. 1x obecní studie) detailně popíše lokalitu a její potřeby. Jeho výstupy budou koordinovaně diskutovány s investorem liniové stavby a tím dojde k eliminaci konfliktních míst ve správních řízeních.

REGIONÁLNÍ PLÁN Podřipsko ve Středočeském kraji bude pilotním projektem – v ČR se zatím takto nepoužíval:

  • 1️⃣ Územní studie regionu Podřipsko (kraj) – pořizované Krajským úřadem Středočeského kraje z vlastního podnětu – viz. přijaté usnesení Rady Středočeského kraje č. 151-29/2024/RK ze dne 22. 8. 2024, včetně zadání participativně projednané studie
  • 2️⃣ Územní studie veřejných prostranství (jednotlivé obce) – ty budou paralelně realizovány s krajských dokumentem (u jeho návrhové části) ve větší podrobnosti

REGIONÁLNÍ PLÁN Podřipsko v Ústeckém kraji?

Při tvorbě REGIONÁLNÍHO PLÁNU Podřipsko budeme vycházet v analytické části z územních studií krajiny , které byly z Evropských fondů zpracovávány pro obce s rozšířenou působností v našem regionu a jenž detailně popisují jejich problémy, ale mnoho z nich nenabízí možná řešení.

Územní studie krajiny ORP Brandýs nad Labem

Územní studie krajiny ORP Kralupy nad Vltavou

Územní studie krajiny ORP Roudnice nad Labem

Co obecně jako spolek obcí KORIDOR D8 nabízíme?

  • otevřenou komunikaci, 
  • usilujeme o odpovídající kompenzační opatření,
  • spolupráci a koordinaci, jejíž jsme dobrým příkladem,
  • hledání krajinářsky šetrnějších řešení.

Chcete zůstat v obraze?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Přejít nahoru