Boj o navýšené hlukové limity nekončí, Ministerstvo zdravotnictví je pozváno na další jednání

Zástupci hned několika spolků obcí, mezi nimi i KORIDOR D8, v úterý seznámili zástupce Ministerstva zdravotnictví s jejich výhradami k novému vládnímu nařízení, které od 1. července tohoto roku umožní až dvacetinásobné navýšení dovoleného hluku. Úřad dosud trval na tom, že nařízení naopak hluk sníží, teď se účastní jednání s dalšími subjekty, které dopady vyhlášky posoudí.

Již více než 130 samospráv a dalších 30 spolků napříč ČR vyzývá k zastavení navýšení hlukových limitů. Vedle toho začal sběr podpisů občanů pod petici, kterou inicioval spolek KORIODR D8 jako další reakci na vládní nařízení, které od 1. července tohoto roku upravuje hlukové limity. Z odborné analýzy spolku vyplývá, že na některých místech republiky může dojít až ke dvacetinásobnému navýšení dovoleného hluku. „Seznámili jsme dnes zástupce Ministerstva zdravotnictví se všemi našimi argumenty. Jednání se účastnili i zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv, i těm jsme znovu zopakovali naše argumenty, proč nám nařízení vlády vadí. Potvrdili jsme si, že jednání bude pokračovat příští týden u kulatého stolu v Senátu s názvem Změkčení hlukových limitů nařízením vlády,“ řekl po schůzce Martin Klečka z KORIDOR D8.

Spolek bojuje za odklad vládního nařízení do doby, než projde odbornou debatou, a upraví se její parametry tak, aby neohrožovaly veřejné zdraví. „Důvodová zpráva k novele nařízení vlády nepřináší žádné informace či vědecky ověřené závěry týkající se dopadů takto zásadně navýšených hlukových limitů na lidské zdraví ani jakékoliv jiné prověření jejich zdravotní nezávadnosti. Ve schvalovacím procesu také nebyl předložen ani jeden konkrétní případ, který by dokazoval, že jediná možnost řešení hluku u dopravních staveb je zvýšení hlukových limitů,“ stojí v textu petice.

Na úterním jednání chyběli zástupci Ministerstva dopravy, Správy železnic i Ředitelství silnic a dálnic, jejich účast při debatách o podobě vyhlášky je přitom nezbytná. Na pondělní jednání v Senátu už pozvánku dostali. Ministerstvo zdravotnictví dnes na jednání zastupoval šéf Oddělení hygieny obecné a komunální Odboru ochrany veřejného zdraví Ondřej Fries.

Mrzí nás, že si čas neudělal přímo ministr zdravotnictví, který pro toto navýšení limitů aktivně hlasoval, i tak jsme rádi, že nás ministerstvo vzalo na vědomí. Mám pocit, že nás konečně někdo bere vážně, a má ochotu dál jednat. I v Senátu budeme moci předložit naše argumenty a debatovat na odborné úrovni. Ještě nemáme vyhráno, věřím nicméně, že se nám podaří úřady přesvědčit, že máme pravdu, a nařízení je nutné odložit do doby, než bude řádně zpracována důvodová zpráva ke zhodnocení všech dopadů, které takto zásadní navýšení limitů hluku vyvolá,“ dodal Klečka.

Další informace: https://www.koridord8.cz/nase-temata/hluk/

Text celé petice najdete ZDE

Pro více informací kontaktujte Martina Klečku – předsedu spolku KORIDOR D8
[email protected]

Chcete zůstat v obraze?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru