Obce kolem D8 vzkazují vládě: Měníte jednostranně pravidla hry, čekejte bojkot rychlotratě!

Téměř tři desítky obcí kritizují nové nařízení vlády, které nově vymezuje limity hluku. Podle nich dojde k výraznému navýšení přípustných hygienických limitů hluku z dopravních staveb, žádají proto odklad a revizi tohoto nařízení

Veltrusy – Téměř tři desítky starostek a starostů z obcí kolem dálnice D8 dnes podepsaly otevřenou výzvu premiérovi Česka Petru Fialovi. Žádají po něm, aby vláda posunula účinnost vládního nařízení, které nastavuje nové limity hluku – to má začít platit už 1. července tohoto roku. Zároveň chtějí, aby vláda jejich možné dopady řádně vyhodnotila.

Pokud vláda obcím nevyhoví, hrozí bojkotem dalšího jednání o stavbě nové vysokorychlostní tratě v blízkosti dálnice D8. Vládní nařízení umožní extrémní nárůst hluku ve všech oblastech kolem silnic, včetně oblastí rezidenčních a klidových. Pokud vstoupí platnost, budou výrazně mírnější hlukové limity aplikovány na další tisíce kilometrů silnic a železnic, což zasáhne miliony obyvatel Česka.

Pro naše obyvatele, kterých je mimochodem téměř 1100, to de facto znamená legalizaci stávajících negativních vlivů, které stát tímto nařízením už nebude muset dál řešit,“ zlobí se starosta Nové Vsi Lukáš Jansa. „Pokud chce mít stát pro budování klíčové infrastruktury, např. VRT důvěru samospráv, měl by se mít k nápravě historických křivd (k čemuž se ostatně i zavázal) a získat tím zpět důvěru obyvatel dotčených území. Ne jít cestou legalizace nevyhovující hlukové zátěže a hodit tento nedořešený stav na obce,“ dodal Jansa.

„Třicet let tlačíme na stát, aby řešil překračování limitů hluku na dálnici D8, kterou nám necitlivě umístil do obydlené části obce a rozpůlil ji na dvě části. Aktuálně schválené zmírnění hlukových limitů je pro nás doslova ledová sprcha, protože v případě jejich aplikace by najednou úsek dálnice D8 v naší obci byl zcela v pořádku a žádné hlukové limity by neporušoval,“ zlobí se starosta Panenských Břežan Martin Hakauf.

Společný postoj obcí koordinuje spolek KORIDOR D8. Ten také nechal vypracovat právní stanovisko, podle něhož nové protihlukové limity mohou výrazně ovlivnit zdraví lidí v okolí velkých dopravních staveb.

S politováním musím konstatovat, že pokud by nové výrazně zhoršené hlukové limity vstoupily v platnost, budeme velice obtížně hledat po tomto datu jediný důvod k vedení další diskuze o plánování VRT Podřipsko s Ministerstvem dopravy ČR a jím řízenou Správou železnic v důsledku ztráty důvěry ve všechna dosavadní proběhlá jednání, kde jsme byli doposud velmi konstruktivním partnerem,“ uvedl předseda spolku KORIDOR D8 Martin Klečka.

Obce už hledaly pomoc i u prezidenta Petra Pavla, ten přislíbil, že možný odklad vládního nařízení s premiérem probere.

Ve Veltrusech dne 17.5.2023

Pro více informací kontaktujte Martina Klečku – předsedu spolku KORIDOR D8
[email protected]

Signatáři obce:

  • Brňany, Bohušovice nad Ohří, Černouček, Dřínov, Dušníky, Hrobce, Husinec, Kleneč, Ledčice, Mnetěš, Nelahozeves, Nová Ves, Odolena Voda, Oleško, Panenské Břežany, Předboj, Rochov, Sedlec, Straškov-Vodochody, Úžice, Veliká Ves, Veltrusy, Vraňany, Vražkov, Zdiby, Zlosyň, Židovice

Signatáři spolky:

  • Hlasy Kozomína, Občané pro lepší Budyňsko, Pro Odolenu Vodu, Zdravé Podřipsko

Chcete zůstat v obraze?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru